První pomoc při havárii

První pomoc při havárii


Neodborným zásahem, nepozorností nebo únavou materiálu může dojít k protržení či proražení cisterny, sudu nebo potrubí. Kapalina pak začne nezadržitelně vytékat do okolí, a pokud se jedná o nebezpečnou chemikálii, ekologická havárie je na spadnutí. Je třeba jednat pohotově, neboť může být v ohrožení majetek i lidské životy.

Prvním krokem je najít místo úniku a zamezit dalšímu šíření. Jedním z efektivních prostředků „první pomoci“ při utěsňování proražených nádrží, potrubí nebo prostoru jsou těsnicí tmelové materiály, které lze snadno a rychle použít.

 

Rychlé řešení

Kvalitní tmelové materiály, které má ve své nabídce firma HAPPY END, jsou skvělým pomocníkem při neočekávané nehodě. Vydrží působit zhruba 48 hodin, což bývá dostatečně dlouhá doba na to, aby se našlo trvalejší řešení – oprava nádrže, výměna potrubí, případně likvidace nebo odčerpání kapalin. Těsnicí materiály jsou dobře přilnavé k většině povrchů (i velmi znečištěných) a udrží tlak až 2,4 metru vodního sloupce. Byly úspěšně použity i při povodních, aby voda nevnikla do obydlí. Tmely jsou odolné vůči působení většiny chemikálií a po použití je lze jednoduše zlikvidovat uložením na skládku.

Pokud je potřeba zasáhnout co nejrychleji, je na místě použít už hotový tmel, který se může okamžitě nanést. Tmel je možné použít až do teploty –15 °C, a tak se hodí i pro zimní období. Nicméně ti, kdo mají více času na zásah, mohou zvolit variantu ve formě suchých granulí, které se až na místě smíchají s vodou a vytvoří tmelicí pastu. Tyto tmely se dají použít při jakémkoli počasí a teplotě. Výhodou suchých granulí je jejich neomezená životnost. Pokud chcete zvýšit účinek zatmelení, můžete místo přeplátovat těsnicí deskou, kterou lze použít až do teploty –10 °C.

V případě, kdy hrozí únik kapalin do kanalizace, se hodí použít těsnicí desky, které jsou libovolně tvarovatelné a přizpůsobí se každému rozměru kanálu.

Pro rychlou a dočasnou opravu potrubí je pak možné použít tlakovou bandáž. Gumový pružný pás se suchým zipem na konci zajistí dostatečný čas na přípravu kvalitní trvalé opravy.

Trvalé opravy

Kromě minerálních těsnicích prostředků nabízí HAPPY END také epoxidový dvousložkový tmel, který je určený pro trvalé opravy prasklin a otvorů. Tento tmel je vhodný pro opravy zařízení z kovů, keramiky, dřeva, skla, betonu nebo plastu. Je vysoce odolný a po vytvrzení nevede elektrický proud a lze jej brousit, popřípadě do něj vrtat nebo ho natírat. V tubě jsou již smíchány obě složky, takže je možné jej aplikovat přímo.

Všechny těsnicí prostředky, které HAPPY END nabízí, jsou prověřeny dlouhodobým používáním. Jsou důležitou součástí havarijních souprav a mají své místo i ve vybavení hasičských záchranných sborů.

 

Další články z kategorie EKOLOGIE

Jak řešit únik nebezpečných látek na vodní hladině?

Dozvíte se více o tom, co dělat a jaké prostředky použít při odstraňování oleje a ropných látek na vodě. Pokud unikne do vody větší množství oleje a ropných látek, jejich odstranění představuje pro záchranáře poměrně složitý zásah. Nejde totiž jen o lokální hrozbu, ale následky se mohou po vodě šířit i do okolí a podzemních vod.

 

Pokračovat ve čtení
Co na to odborník: Jak vybrat vhodné bezpečnostní skříně

Jaké jsou výhody skladování chemikálií v bezpečnostních skříních? Jak vybrat vhodný typ a příslušenství? Na to jsme se zeptali ing. Evy Butzke, odbornice společnosti HAPPY END na skladování chemických látek a směsí.

Pokračovat ve čtení
Tento web používá cookies
Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům.