Havarijní soupravy: Jak postupovat při výběru a uložení

Praktické tipy pro výběr a uložení havarijních souprav

Havarijní soupravy slouží jako prevence nenadálých provozních havárií. S jejich pomocí můžete rychle a účinně likvidovat následky nehod a zabránit jejich dalšímu šíření. Přispívají tak k bezpečnosti zaměstnanců, ochraně životního prostředí a naplňování souvisejících legislativních požadavků.

Zde je několik praktických tipů na co nezapomenout při výběru a uložení havarijní soupravy.

Odborník na BOZP Pavel Svoboda radí:

  • Vyberte si vhodný druh havarijní soupravy pro daný provoz a své potřeby – při výběru dejte přednost kvalitě před množstvím náplně a to platí také pro sorpční prostředky. Nekvalitní sorbent totiž může tvořit zvýšené množství nebezpečného odpadu, přičemž likvidace tohoto odpadu není zdarma.

  • Havarijní soupravy umístěte co nejblíže k rizikovému prostoru a zároveň na snadno přístupném místě.

  • Vyberte si takovou soupravu, která vám usnadní manipulaci a pohyb (mobilní souprava na kolečkách – správná volba velikosti kol).

  • Doplňte plastovou plombou s visačkou a datem použitelnosti (plomba ukazuje na kompletnost havarijní sady, vyznačený datum urychlí kontrolu exspirace).

  • Viditelně prostorově označte stanoviště havarijní soupravy.

  • Zakreslete stanoviště do přehledového plánu provozu, plán umístěte na viditelném a frekventovaném místě.

Využijte našich dlouholetých zkušeností a nechte se od nás vyškolit. V rámci odborného školení se dozvíte, jak se co nejlépe vybavit, abyste vyhověli nejen provozním potřebám ve svém podniku ale také ekologickým a legislativním požadavkům.

 

Pavel Svoboda

odborník na bezpečnost práce a protipožární ochranu
V oboru bezpečnosti práce a protipožární ochrany působí už více než 18 let. Specializuje se zejména na strojírenské a chemické provozy, školství a stavebnictví. Má bohaté zkušenosti s poskytováním služeb různým typům podniků a institucí, od velkých průmyslových provozů, staveb až po menší organizace a školská zařízení.

 
Tento web používá cookies

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Více informací