Jak ošetřit různé typy popálenin

Jak ošetřit různé typy popálenin

Při příležitosti Mezinárodního dne boje proti popáleninám, který připadá na 8. října, si připomeňme, jak postupovat, když k popálení dojde. K drobným popáleninám totiž dochází celkem často a dají se ošetřit přímo na místě.

POUŽIJTE VLAŽNOU VODU NEBO GEL NA POPÁLENINY

Popálenina je poranění kůže, ke kterému dochází při kontaktu s ohněm, teplem, elektřinou, zářením nebo určitými chemikáliemi. Bez ohledu na příčinu popáleniny je zcela zásadní její rychlé ošetření, aby poranění bylo co nejmenší a dál se nezhoršovalo. Pokud nemáte okamžitý přístup k vodě, můžete k ošetření popáleniny použít prostředky první pomoci značky Cederroth s obsahem gelu na popáleniny. Díky tomu, že jsou tyto prostředky přenosné, můžete je mít neustále po ruce.

 

Drobné popáleniny ochlazujte vlažnou vodou – ne studenou, jak se dřív doporučovalo – a to po dobu aspoň 15 minut. Pokud se na poškozeném místě objeví puchýře, nepropichujte je ani je jinak neporušujte. Dávejte ale pozor, aby se tekutina uvnitř puchýřů nezakalila. V případě, že k jejímu zakalení dojde nebo že budete mít zvýšenou teplotu, obraťte se na svého lékaře.

Ochrana zdraví


POPÁLENINY TŘÍ STUPŇŮ

Rozlišujeme tři kategorie popálenin:

  1. Popáleniny prvního stupně. Tyto popáleniny jsou povrchové – poškozená je pouze epidermis neboli pokožka (tj. nejsvrchnější vrstva kůže). Popálené místo je červené, oteklé a citlivé. Postižený cítí palčivou bolest.
  2. Popáleniny druhého stupně. Tyto popáleniny jsou hlubší – poškozená je epidermis a podle intenzity i hluboká část dermis (tj. spodní vrstva kůže). Kromě už uvedených příznaků se tvoří puchýře. Zraněný cítí velkou bolest.
  3. Popáleniny třetího stupně. Jedná se o nekrózu nebo zuhelnatění. Jsou to popáleniny v celé šíři kůže – poškozené jsou všechny vrstvy kůže včetně kapilární sítě dermis. Popálená místa jsou bílá, šedá nebo hnědá až černá a v důsledku poškození nervových zakončení necitlivá. Popáleniny třetího stupně vyžadují neodkladnou lékařskou péči a odborné ošetření pomocí kožních štěpů.

Použití prostředků první pomoci značky Cederroth s obsahem gelu na popáleniny je schválené k ošetření popálenin prvního a druhého stupně. K dispozici máte:
✔   stanici s prostředky první pomoci na popáleniny,
✔   lékárničku s prostředky první pomoci na popáleniny,
✔   gelový sprej na popáleniny,
✔   obklad a masku s gelem na popáleniny v jednom,
✔   chladicí obklad
✔   a náplasti na popáleniny s hydrogelem.

Ošetření popáleniny pomocí spreje

Ošetření popáleniny pomocí obkladu s gelem


KDY VYHLEDAT LÉKAŘSKOU POMOC?

  • Pokud se vám na popálenině vytvořil puchýř větší, než je vaše ruka.
  • Pokud jste si popálili některou citlivou část těla, jako je obličej, genitálie, ruce, nohy nebo velké klouby (tj. kyčle, kolena, kotníky, ramena, lokty nebo zápěstí).
  • Pokud došlo k popálení malého dítěte.
  • Pokud je popálenina způsobena chemikálií nebo elektřinou.
  • Pokud je popálenina hluboká – poškozené místo je bílé, šedé nebo hnědé až černé a tuhé nebo necitlivé.
  • Pokud máte popáleninu, která se během dvou týdnů nezahojila.


TIP NA ZÁVĚR

Podívejte se, co obsahuje stanice s prostředky první pomoci značky Cederroth na popáleniny a jak se jednotlivé produkty používají:

 

 

Přeloženo z Burns – The A to Z of rapid treatment.

AKCE


Související článek
Produkty Cederroth jsou v souladu s MDR
Nová studie varuje před výplachy očí s obsahem fosfátového pufru
Pěnové bandáže Cederroth v nových barvách
Obvazy 4 v 1? Je to tak!
Cederroth – první pomoc na nejvyšší úrovni
Unikátní systém lékárniček Cederroth